Čo je eTwinning?
eTwinning je internetový portál na spoluprácu učiteľov a žiakov z celej Európy, ktorý sa zameriava na podporu a využívanie moderných informačno-komunikačných technológií za účelom vytvorenia partnerstiev škôl v rámci Európy.
eTwinning je najväčšia komunita škôl v Európe, ktorá vznikla v roku 2005 pod záštitou Európskej komisie a Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky.
Benefity eTwinningu
eTwinning umožňuje zamestnancom a žiakom všetkých typov škôl spájať sa na diaľku, komunikovať v bezpečnom virtuálnom prostredí, vytvárať partnerstvá, pracovať na projektoch, zdieľať materiály a nápady, učiť sa navzájom z dobrých príkladov a realizácie projektov a vytvárať tak komunitu so spoločným cieľom:
-
zábavnou a inovatívnou formou vzdelávať žiakov,
-
pracovať na profesijnom a odbornom raste
-
najmä získať, rozvíjať a osvojovať si kľúčové kompetencie vo výchovno-vzdelávacom procese.
Naše úspechy v medzinárodných projektoch eTwinning
2017/2018 - Národný certifikát kvality za projekt Postcard Friends - European Day of
Languages 2017
2019/2020 - Získanie titulu eTwinning škola
2019/2020 - Národný certifikát kvality za projekt European Day of Languages 2019
2019/2020 - Účasť na výročnej konferencii eTwinning vo Francúzsku v Cannes na
tému: Where Education Meets Democracy
2020/2021 - Národný certifikát kvality za projekt Adventure Monkey
2020/2021 - Účasť na medzinárodnom online kurze Learning and Teaching Online
2020/2021 - Národný certifikát kvality za projekt Partnerships for the goals
2020/2021 - Účasť na výročnej konferencii eTwinning na Cypre na tému: Climate
Change and Environmental Challenges (zmena konferencie na online
konferenciu z dôvodu protiepidemiologických opatrení)
2020/2021 - Získanie medzinárodného certifikátu na vzdelávaní s názvom Learning
and Teaching with eTwinning.Certifikát je zameraný na využívanie digitálnych technológií vo vzdelávaní.
Získali sme titul eTwinning škola 2021-2022
Najnovší eTwinning projekt
This is our school - aktuálne prebiehajúci projekt.
Druháci v tomto projekte predstavujú všetky časti školy a aktivity, ktoré robia v jednotlivých triedach, či miestnostiach. Prezentujú aj rôzne hry, ktoré bežne v škole hrajú.
Hlavným cieľom projektu je spoznať školy zainteresovaných v projekte z Turecka, Španielska, Portugalska a Grécka ako aj hry ich rovesníkov. Sekundárnym cieľom je osvojiť si slovnú zásobu súvisiacu so školou, rozvíjať zmysel pre spoluprácu, skupinovú prácu a zároveň rozvíjať IKT zručnosti.Ukončené projekty eTwinning, do ktorých sme boli zapojení:Magic of Christmas - cieľom projektu bolo spoznať iné krajiny a ich kutúru prostredníctvom výmeny pohľadníc. Naším partnerom sa stali dve školy v Grécku.
Weihnachtspost - cieľom projektu bolo zaktivizovať žiakov slovenských škôl do písania tematických pozdravov v rámci Vianoc, tzv. "Vianočná pošta" (Weihnachtspost). Do projektu sa okrem našej školy zapojili i školy, ktoré sa venujú podpore a rozvoju povedomia o "karpatských Nemcoch" na Slovensku. Spoločne s našou školou sa do projektu zapojili i Základná škola Grundschule Medzev a Základná škola - Grundschule, Hradné námestie v Kežmarku. Cieľom celého projektu bolo prakticky aplikovať nadobudnuté poznatky formou tvorby pozdravov v nemčine, ktoré boli adresované vyššie uvedeným školám. Taktiež sa nám podarilo projektom rozvinúť potenciál možnej partnerskej spolupráce škôl v rámci nemeckého jazyka.
Pick and meet - Cieľom nášho projektu bolo vzbudiť u žiakov záujem o knihy, rozvíjať ich kreatívne myslenie a čítať knihy s porozumením. Žiaci mali knihy zabalené, aby postupne odhaľovali ich tajomstvá a príbehy. Navrhovali obal knihy a tvorili záložky do kníh pre zahraničných partnerov používaním rôznych online nástrojov. Po rozbalení sme knihu čítali a tvorili kreatívne fotky. Spoločne s projektovými partnermi sme vytvorili aj spoločný príbeh. Našimi partnermi boli školy v Turecku a v Chorvátsku.
Video TU.Was siehst du? - V rámci uvedeného projektu sa žiaci siedmeho ročníka, ktorí sa učia nemecký jazyka, zapojili do zmapovania okolitej prírody v oblasti školy, ako aj v oblasti mesta, v ktorom sa škola nachádza. Cieľom projektu bolo zdokumentovať prírodné podmienky určenej oblasti. V rámci tejto činnosti realizovali žiaci i rôzne aktivity, ku ktorým patrila tvorba rôznych propagačných materiálov v aplikáciách ako Padlet či Canva. Nemenej zaujímavou aktivitou bola úloha, v rámci ktorej sa žiaci mali zúčastniť vyučovania v priestoroch určitej inštitúcie. Pre tieto účely nám poslúžili priestory Rakúskej knižnice Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach, kde sme okrem exkurzie mali aj plnohodnotnú vyučovaciu hodinu v študovni. V projekte bolo celkovo zapojených 5 škôl zo štátov ako Nemecko, Poľsko a Slovinsko.
Adventure Monkey - cestovateľský projekt o plyšovej opici, ktorá s nami cestovala celou Európou a prišla aj na Slovensko. Viac info o projekte TU
I'll send you a Christmas Card - vianočný projekt zameraný na výmenu pohľadníc v krásnom vianočnom období. Viac o projekte TU
Action Louder than Words - projekt zameraný na predstavenie sa rovesníkom z rôznych krajín vo forme obľúbených knižných či komiksových hrdinov. Viac o projekte TU
Partnerships for the Goals - projekt zameraný na ochranu životného prostredia. Tento projekt vznikol na výročnej konferencii v Cannes, na ktorú sme boli pozvaní ako škola eTwinning. Viac o projekte TU
Break the fake - hlavná téma medzinárodných projektov eTwinning sa zamerala na dve strany tej istej mince: mediálna gramotnosť na jednej strane a spôsob boja proti fenoménu dezinformácií a falošných správ na strane druhej.
Vzhľadom na mimoriadny význam tejto témy - ako všetci vieme, v roku 2020 - v prvom roku pandémie corony - boli občania vystavení dezinformáciám. V skutočnosti to bola jedna z hlavných výziev nielen pre dospelých, ale aj pre študentov, priznať si tento jav a vedieť ho pochopiť.
Tento projekt bol zameraný na podporu mediálnej gramotnosti a boj proti dezinformáciám prostredníctvom mnohých aktivít: od príležitosti na rozvoj vzdelávania po online akcie a workshopy, zapojenie učiteľov, študentov, rodičov a iných zainteresovaných strán.
Mediálna gramotnosť povzbudzuje mladých ľudí, aby si kládli otázky, hodnotili, chápali a oceňovali svoju multimediálnu kultúru. Učí ich stať sa aktívnymi používateľmi médií.Videá z našich eTwinning projektov nájdete na tomto linku:
-