V dnešnej dobe nachádzajú žiaci na internete miesto, kde môžu nájsť odpovede na svoje zvedavé otázky a takisto uplatniť svoju tvorivosť. Vo vzdelávaní si však uvedomujeme aj určité nástrahy, ktoré našim žiakom na internete hrozia, a preto ich učíme, aby pri používaní online médií dokázali kriticky uvažovať.
Bezpečnosť na internete, alebo e-bezpečnosť, zahŕňa základné princípy používania online nástrojov a zdrojov.
Deň bezpečného internetu
Každoročne sa vo februári zapájame do celosvetovej akcie zameranej na prevenciu nástrah na internete - Safer Internet Day. Tento deň je venovaný tomu, aby sa na celom svete, a predovšetkým medzi deťmi a mladými ľuďmi presadzovalo bezpečnejšie a zodpovednejšie používanie online technológií a mobilných telefónov. V rámci dňa bezpečného internetu sme zorganizovali na našej škole prednášku s pomocou nadácie Orange, s názvom Som online. Fotky z prednášky si môžete pozrieť TU.
V rámci dňa bezpečného internetu sme sa nevenovali iba našim starším žiakom, no aj žiakom na prvom stupni. Títo žiaci sa zoznámili s tým, čo je na internete správne a čo nie, formou ich nového kamaráta tučniačika. Program zameraný na e-bezpečnosť na 1.stupni sa volal Smartie, the penguin. Fotky z tejto akcie si môžete pozrieť TU.
eSafety Label
Medzinárodne uznávanou značkou e-bezpečnosti na školách je aj značka eSafety Label. Tento projekt má za cieľ pomáhať školám, aby poskytovali počas výchovno-vzdelávacieho procesu dobre chránené a podnetné prostredie s bezpečným prístupom k online technológiám. Naša škola je aj vďaka tomuto projektu na správnej ceste k e-bezpečnosti, nakoľko sme už do projektu zapojení a vďaka nemu máme možnosť posúdiť svoju infraštruktúru, stratégiu a postupy na ochranu našich žiakov pred hrozbami internetu.
Online kurz o bezpečnosti na internete
E-bezpečnosť berieme na našej škole naozaj vážne a prikladáme jej vysoký význam najmä v tejto dobe. Aj preto sú naši žiaci zapojený do online kurzu od spoločnosti Avast zameranej na bezpečnosť na internete. Žiaci sa vďaka nemu dozvedia, ako sa správne a bezpečne pohybovať v online svete. Deti sa naučia ako bojovať s kyberšikanou, či odhaľovať falošné profily a bezpečne tak preplávať svetom internetu. Aby bol kurz pre našich žiakov zaujímavý, vyberali sme taký, ktorý obsahuje chytľavé videá a interaktívny kvíz.
Buď safe online - informácie pre rodičov
Súčasťou projektu Buď safe online, je okrem vyššie spomenutého online kurzu zameraného na bezpečnosť na internete, aj pomôcka pre rodičov našich žiakov, ktorá obsahuje tipy pre rodičov, čo robiť pre bezpečnosť ich dieťaťa. Určite je dôležité, aby rodičia vedeli, čo robí ich dieťa na internete, čo zdieľa, natáča, s kým četuje, či koho sleduje v tomto online svete. Vďaka tomuto programu získajú rodičia našich žiakov odpovede aj na také otázky, čo robiť, ak chcú ich deti používať Instagram či TikTok a oni majú obavy z kyberšikany.
Metodická príručka pre učiteľov
Okrem základných kurzov zameraných na e-bezpečnosť, do ktorých sa zapájajú učitelia na našej škole pravidelne, sme sa vďaka projeku Buď safe online prihlásili aj k záujemcom o Metodickú príručku pre učiteľov, ktorá obsahuje podklady pre diskusiu so žiakmi, doplňujúce materiály k témam online kurzu pre žiakov a aktivity pre zážitkovú formu výuky.
Učitelia na našej škole zapájajú poznatky o bezpečnosti na internete aj do bežného vyučovania a prepájajú ich s poznatkami v iných predmetoch. Už od 1.ročníka učíme našich žiakov, že si treba všímať svoje okolie, či naučiť sa povedať nie. Starších žiakov učíme kritickému mysleniu a brať si z internetu iba také informácie, ktoré ich obohacujú. Učíme žiakov ako v záplave informácií oddeliť dôležité od nepodstatných.
Netiketa
Dôležitý pojem, ktorý je už dobre známy pre našich starších žiakov. Netiketa je súhrn všeobecných pravidiel slušného správania na internete. Netiketa má 12 základných odporúčaní, s ktorými sa žiaci zoznamujú počas hodín informatiky a aj vďaka medzinárodným projektom eTwinning, ktorých súčasťou sú aj tieto pravidlá. Aj vďaka týmto pravidlám si naši žiaci uvedomujú, že na druhom konci sú ľudia-nie počítač, že treba mať ohľad k druhým, rešpektovať súkromie, nerozosielať poplašné správy, spamy a hoaxy, či rešpektovať autorské práva.
Všetky informácie ohľadom online kurzov pre žiakov a ich rodičov sú poskytované našimi pedagógmi cez školský systém Edupage.