•         Content and Language Integrated Learning (CLIL)

Integrované tematické vyučovanie v nejazykových predmetoch

Škola poskytuje žiakom širšiu dimenziu vzdelávania v podobe integrovaného vyučovania anglického jazyka.
        Z toho dôvodou už niekoľko rokov včleňujeme do nejazykových predmetov výuku cudzieho jazyka v podobe metódy
        obsahovo a jazykovo integrovaného vyučovania CLIL.

Výhody metódy CLIL

Ako dieťa rastie a stáva sa dospelým, jeho mozog funguje rôzne. Príčina, kvôli ktorej sa zdá, že malé deti si ľahšie osvojujú jazyk, je často spojená s prirodzenosťou prostredia okolo nich a bezstarosnosťou ich veku. Netrápia sa nad tým, či je to, čo povedali, gramaticky správne a preto majú v hovorení menšie zábrany.  Hodina cudzieho jazyka je pre žiakov dôležitá, aby na nej pochopili základné princípy jazyka, no  CLIL ponúka žiakom prirodzenú situáciu pre rozvoj jazyka a toto prirodzené používanie jazyka podporuje motiváciu a túžbu po učení  sa jazykov. Žiaci sa tak prestanú sústrediť na jazyk a zameriavajú sa iba na vyučovaný predmet. V CLIL-e je vyučovanie jazykov a iných predmetov navzájom prepojené. Vyučovacia hodina má teda dva ciele – jeden sa zameriava na predmet, tému alebo tematický celok a druhý na jazyk.

Ako vyzerá vyučovacia hodina?

Pri CLIL-e má materinský jazyk vo vyučovaní prvotné miesto. Vyučovacia hodina vedená pomocou metódy CLIL zahŕňa používanie dvoch jazykov a to materinského jazyka, ktorý je dominantný a cudzieho jazyka. Hlavné informácie sú podávané v materinskom jazyku a niektoré vyučovacie aktivity prebiehajú v cudzom jazyku. Žiaci sa tak učia myslieť v cudzom jazyku, precvičujú si cudzí jazyk pri vyučovaní iného predmetu a rozvíjajú si rôzne kompetencie.

Ciele vyučovania pomocou metódy CLIL

CLIL je výborný spôsob, ako naučiť deti v cudzom jazyku nie iba hovoriť, ale hlavne myslieť.

Pomocou využívania metódy CLIL

• motivujeme žiakov k učeniu sa cudzieho jazyka
        • posilňujeme medzipredmetové vzťahy a komunikáciu
        • zvyšujeme čas, v ktorom žiaci využívajú cudzí jazyk bez navýšenia časovej dotácie cudzieho jazyka
        • umožňujeme žiakom zmysluplne využívať cudzí jazyk
        • žiaci získavajú množstvo mimo-učebnicových poznatkov

Táto metóda je podstatnou časťou nášho školského vzdelávacieho programu, keďže vytvára pevné základy pre štandardné hodiny anglického jazyka, prípravu na medzinárodné skúšky Cambridge a prácu na medzinárodných projektoch.