eTwinning
Ukončené projekty eTwinning
It is time to become an explorer
So žiakmi ôsmeho ročníka na hodine dejepis sme vytvorili medzinárodný eTwinning projekt s názvom – It is time to become an explorer (v preklade – Je čas sa stať objaviteľom).
V spolupráci s krajinami, ako je Turecko, Grécko či Gruzínsko, sme sa na niekoľko mesiacov stali objaviteľmi nových miest, kultúr a tradícií.
Projekt bol zameraný na vzájomné predstavenie našich krajín a kultúr. So žiakmi sme vyrazili do mesta, aby sme zachytili zaujímavé miesta ich očami, ktoré sme následne predstavili našim partnerom. Rovnako sme sa obohacovali o nové poznatky cudzích štátov prostredníctvom interaktívnych úloh.Bola to určite zaujímavá skúsenosť a zážitok, ktorý sme všetci nadobudli a už teraz sa tešíme na ďalšie podobné projekty!
20. rokov eTwinning
Aktívne sa zapájame do výziev eTwinning. 20. výročie eTwinning oslavujeme aktívne prostredníctvo nástrojov umelej inteligencie. Postavička z loga žiaci prekreslili a dali im modernú podobu prostredníctvom Canvy, kde vytvorili krásne príhody. Ako sa im to podarilo posúďte sami.
Video TU: 20. výročie eTwinning
Nie som eTwinning amatér
Šiestaci nám v tomto školskom roku ukázali, že nie sú žiadni eTwinning amatéri! V realizovanom projekte bolo ich úlohou plniť rôzne kolaboratívne úlohy a aktivity, do ktorých sa zapojili aj iné tuzemské školy.
Prvou úlohou bolo sa stručne predstaviť a následne svoj vytvorený miniprofil publikovať na zdieľanej nástenke – Padlete. Potom zaznačili polohu školy na interaktívnej mape, kde vytvorili konkrétny referenčný bod reprezentujúci našu školu. V aplikácii Canva vytvorili podobu loga, ktoré by mohlo reprezentovať spoločný projekt, následne za ňu zahlasovali prostredníctvom Google formulára. Žiaci prejavili aj svoju tvorivosť, v rámci ktorej najprv vytvorili maľby s tematikou 20. výročia založenia platformy eTwinning, slovesné umenie reprezentovala tvorba nápaditého akrostichu, to všetko sme zavŕšili vytvorením časovej osi.Za svoju aktívnu prácu na projekte získali žiaci certifikát, na ktorí môžu byť právom hrdí.
Sme radi, že sa naši žiaci zapájajú do projektov eTwinnig, už sa tešíme na ďalšie výzvy!
Exploring Europe
Cieľom tohto projektu je prepojiť rôzne európske krajiny a rôzne kultúry. Projekt je zameraný na zvýšenie medzi kultúrneho povedomia, ktorého rozvojom môžu jednotlivci empaticky komunikovať a budovať silné vzťahy naprieč hranicami. Projekt má za cieľ povzbudiť žiakov vo vzdelávaní jazykov a podporiť tímovú spoluprácu zapojením študentov do spoločných aktivít v multikultúrnom, digitálnom prostredí.
Books through my eyes
E-twinningový projekt Books through my eyes (Knihy mojimi očami) pomáha žiakom rozvíjať čitateľskú gramotnosť, kritické myslenie a digitálne zručnosti. Spoluprácou so školami v Grécku, Srbsku, Gruzínsku a Turecku skúmame rôzne príbehy a spoznávame iné kultúry. Do tohto projektu sú zapojení žiaci druhého ročníka.
This is our school
Druháci v tomto projekte predstavujú všetky časti školy a aktivity, ktoré robia v jednotlivých triedach, či miestnostiach. Prezentujú aj rôzne hry, ktoré bežne v škole hrajú.
Hlavným cieľom projektu je spoznať školy zainteresovaných v projekte z Turecka, Španielska, Portugalska a Grécka ako aj hry ich rovesníkov. Sekundárnym cieľom je osvojiť si slovnú zásobu súvisiacu so školou, rozvíjať zmysel pre spoluprácu, skupinovú prácu a zároveň rozvíjať IKT zručnosti.Weihnachtspost
- cieľom projektu bolo zaktivizovať žiakov slovenských škôl do písania tematických pozdravov v rámci Vianoc, tzv. "Vianočná pošta" (Weihnachtspost). Do projektu sa okrem našej školy zapojili i školy, ktoré sa venujú podpore a rozvoju povedomia o "karpatských Nemcoch" na Slovensku. Spoločne s našou školou sa do projektu zapojili i Základná škola Grundschule Medzev a Základná škola - Grundschule, Hradné námestie v Kežmarku. Cieľom celého projektu bolo prakticky aplikovať nadobudnuté poznatky formou tvorby pozdravov v nemčine, ktoré boli adresované vyššie uvedeným školám. Taktiež sa nám podarilo projektom rozvinúť potenciál možnej partnerskej spolupráce škôl v rámci nemeckého jazyka.
4Pick and meet
- cieľom nášho projektu bolo vzbudiť u žiakov záujem o knihy, rozvíjať ich kreatívne myslenie a čítať knihy s porozumením. Žiaci mali knihy zabalené, aby postupne odhaľovali ich tajomstvá a príbehy. Navrhovali obal knihy a tvorili záložky do kníh pre zahraničných partnerov používaním rôznych online nástrojov. Po rozbalení sme knihu čítali a tvorili kreatívne fotky. Spoločne s projektovými partnermi sme vytvorili aj spoločný príbeh. Našimi partnermi boli školy v Turecku a v Chorvátsku.
Video TU.Was siehst du?
V rámci uvedeného projektu sa žiaci siedmeho ročníka, ktorí sa učia nemecký jazyka, zapojili do zmapovania okolitej prírody v oblasti školy, ako aj v oblasti mesta, v ktorom sa škola nachádza. Cieľom projektu bolo zdokumentovať prírodné podmienky určenej oblasti. V rámci tejto činnosti realizovali žiaci i rôzne aktivity, ku ktorým patrila tvorba rôznych propagačných materiálov v aplikáciách ako Padlet či Canva. Nemenej zaujímavou aktivitou bola úloha, v rámci ktorej sa žiaci mali zúčastniť vyučovania v priestoroch určitej inštitúcie. Pre tieto účely nám poslúžili priestory Rakúskej knižnice Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach, kde sme okrem exkurzie mali aj plnohodnotnú vyučovaciu hodinu v študovni. V projekte bolo celkovo zapojených 5 škôl zo štátov ako Nemecko, Poľsko a Slovinsko.
Adventure Monkey
- cestovateľský projekt o plyšovej opici, ktorá s nami cestovala celou Európou a prišla aj na Slovensko. Viac info o projekte TU
I'll send you a Christmas Card
- vianočný projekt zameraný na výmenu pohľadníc v krásnom vianočnom období. Viac o projekte TU
Action Louder than Words
- projekt zameraný na predstavenie sa rovesníkom z rôznych krajín vo forme obľúbených knižných či komiksových hrdinov. Viac o projekte TU
Partnerships for the Goals
- projekt zameraný na ochranu životného prostredia. Tento projekt vznikol na výročnej konferencii v Cannes, na ktorú sme boli pozvaní ako škola eTwinning. Viac o projekte TU
Break the fake
- hlavná téma medzinárodných projektov eTwinning sa zamerala na dve strany tej istej mince: mediálna gramotnosť na jednej strane a spôsob boja proti fenoménu dezinformácií a falošných správ na strane druhej.
Vzhľadom na mimoriadny význam tejto témy - ako všetci vieme, v roku 2020 - v prvom roku pandémie corony - boli občania vystavení dezinformáciám. V skutočnosti to bola jedna z hlavných výziev nielen pre dospelých, ale aj pre študentov, priznať si tento jav a vedieť ho pochopiť.
Tento projekt bol zameraný na podporu mediálnej gramotnosti a boj proti dezinformáciám prostredníctvom mnohých aktivít: od príležitosti na rozvoj vzdelávania po online akcie a workshopy, zapojenie učiteľov, študentov, rodičov a iných zainteresovaných strán.
Mediálna gramotnosť povzbudzuje mladých ľudí, aby si kládli otázky, hodnotili, chápali a oceňovali svoju multimediálnu kultúru. Učí ich stať sa aktívnymi používateľmi médií.