Čo vlastne robí školský psychológ
Základnou náplňou práce školského psychológa je poskytovať psychologickú, intervenčnú a preventívnu starostlivosť žiakom.
Školský psychológ sa so žiakmi stretáva primárne v rámci skupinových aktivít realizovaných pre jednotlivé triedy ale aj individuálne na podnet samotného žiaka, triedneho či iného učiteľa, alebo na váš podnet.
V prípade dlhodobej spolupráce sa kontaktuje zákonný zástupca žiaka a vyžiada sa od neho súhlas, na základe ktorého je mu umožnené spoluprácu so žiakom zrealizovať.Psychológ je vám k dispozícii v prípade, že potrebujete prekonzultovať vzdelávacie ťažkosti dieťaťa, taktiež pri prechádzaní náročnou životnou situáciou, ktorá môže dieťa ovplyvňovať, alebo ak sa chcete zorientovať v rámci voľby profesijnej orientácie vášho žiaka.
Samozrejme sa na školského psychológa viete obrátiť s akýmkoľvek iným problémom priamo týkajúcim sa vášho dieťaťa, ktoré navštevuje našu školu, alebo aj s problémom, ktorý ho môže ovplyvňovať nepriamo.
Realizuje orientačnú diagnostiku s cieľom zistiť príčinu školského neúspechu žiakov, alebo náhle vzniknutých problémov týkajúcich sa školského či osobného života.
Zároveň spolupracuje s inými odbornými zamestnancami a inštitúciami, najmä so zariadeniami poradenstva a prevencie a špeciálnymi výchovnými zariadeniami.
Dodržiava mlčanlivosť o všetkých skutočnostiach, o ktorých sa vo výkone svojej práce o dotknutých osobách dozvedel, a to aj po skončení pracovného pomeru.