• Bardejov
          • Bardejov

            Na januárové túlanie sme si zvolili mesto Bardejov, v ktorom sme navštívili štyri expozície. Ako prvé sme si zvolili Šarišské múzeum, ktoré predstavuje centrálnu historickú mestskú zónu a je jedným z najkrajších na Slovensku. Jeho neopísateľnú atmosféru umocňuje aj reprezentačná budova radnice a v nej stála expozícia pod názvom „Bardejov – slobodné kráľovské mesto”. Vystavené exponáty dokumentujú bohatú a rozvinutú históriu mesta, jeho remeselnú výrobu, cechový život, obchod, textilnú výrobu, školstvo a výtvarné umenie, ako aj stredovekú knižnú kultúru. Následne sme navštívili prírodovednú expozíciu, ktorá približuje návštevníkom rastlinstvo a živočíšstvo severovýchodného Slovenska. Expozícia je členená podľa jednotlivých biotopov. Faunu a flóru je možné v múzeu vidieť znázornené presne tak, ako sa nachádza voľne v prírode. Expozíciu tvorí viac ako 1700 exponátov. Okrem rastlinstva a živočíšstva slovenskej prírody sme si pozreli aj výstavu exotickej fauny, ktorá je delená podľa jednotlivých zoogeografických oblastí. Svoje zastúpenie tu majú živočíchy pochádzajúce z celej Európy, severnej časti Ázie, severnej Afriky, Ameriky, Číny a Kuby. Treťou a jedinou samostatnou špecializovanou expozíciou je expozícia ikonopisných pamiatok východného obradu na Slovensku. Sú tu vystavené ikony - maľby na dreve od 16. do polovice 19. storočia, na ktorých sme sledovali vývin ikonopisnej tvorby karpatských ikon. Na záver sme navštívili gotickú sakrálnu stavbu - Baziliku svätého Egídia, ktorá zaujme už na prvý pohľad svojou vonkajšou architektúrou. Nemenej zaujímavý je aj interiér, ktorý ukrýva množstvo hodnotných detailov a umeleckých diel.

            Naše túlanie bude pokračovať koncom februára :)


            Autor: TÍM TÚLAVÉ TOPÁNKY (TTT)

        • V Centre  voľného  času.
          • V Centre voľného času.

            Žiaci 5. ročníka opäť navštívili keramický ateliér v Centre voľného času na Popradskej ulici v Košiciach spoločne s pani učiteľkou A. Andrejkovou. Postupne sme pokračovali v dotváraní našich prvotných výtvorov. Po modelovaní hliny, jej vypálení v keramickej peci nasleduje glazúrovanie. 
            Keramika sa môže glazovať namáčaním, natieraním štetcom, striekaním alebo polievaním. Po nanesení vrstvy glazúry sa očistia miesta na črepe, ktoré sa dotýkajú pecných plátov, a keramika sa vypáli. Rovnako sme pri práci postupovali aj my. Výrobky sú naglazované a už nám len stačí počkať na posledný výpal v peci. Po našej práci v ateliéri sme si pozreli výstavu „Koláže rozprávajú“, kde sme našli vystavené aj práce našich žiakov. 
            Zážitkové vyučovanie naplnilo naše očakávania a už teraz sa tešíme na ďalšie.

            Autor: PaedDr. A. Andrejková

        • Boli sme na vernisáži medzinárodnej výstavy.
          • Boli sme na vernisáži medzinárodnej výstavy.

            Vernisáž výstavy ocenených prác sa uskutočnila v piatok 19. januára 2024 vo Výmenníku Važecká v Košiciach. Práce našich žiakov boli súčasťou 1. ročníka medzinárodnej výtvarnej súťaže Bienále portrétu. 
            V rámci súťaže bolo prijatých viac ako 800 výtvarných prác z rôznych krajín sveta. Nechýbali ani práce zo zahraničia, až z ďalekej Číny, Hongkongu či susedných Čiech. 
            Naša škola spolu získala 3 zlaté, 1 striebornú, 3 bronzové a 4 špeciálne ceny, čo nás veľmi teší, zároveň to svedčí o šikovnosti a umeleckom talente žiakov.
            Atmosféra bola skvelá, napokon posúďte sami! Výstava potrvá do 19. februára 2024.

            Autor: PaedDr. A. Andrejková

        • Okresné kolo
          • Okresné kolo

            Naše dve víťazky školského kola v kategórii 1A a 1B, Hanka R. (7.roč.) a Hanka G. (8.roč) sa 17. januára zúčastnili okresného kola na olympiáde v anglickom jazyku.
            Dievčatá krásne reprezentovali školu, nazbierali veľa skúseností a zasúťažili si v ťažkej konkurencii. Obe Hanky sa stali úspešnými riešiteľkami a odnášajú si 10. miesto.
            Lásku ku angličtine tak ešte Hanky doplnili o cenné poznatky aj prax v takýchto súťažiach. Patrí vám veľká gratulácia.

        • Poznáme víťazov
          • Poznáme víťazov

            V tomto školskom roku sa do Geografickej olympiády zapojilo 18 žiakov. Popasovali sa s teoretickou i praktickou časťou s akým výsledkom? Pozrite sa. 

            G. kategória 5. ročník:

            1. miesto Timotej Š.

            2. miesto Richard P.J.

            3. miesto Amelie K.

            V kategórii "F" 6. a 7. ročník:

            1. miesto Samuel K.

            2. miesto Olívia M.

            3. miesto Simona Š.

            Kategória "E" 8. a 9. ročník bola najpočetnejšia:

            1. miesto Filip M.

            2. miesto Dominik S.

            3. miesto Ján Š.

            Úspešnosť všetkých zapojených žiakov bola 100%. O počte postupujúcich do okresného kola rozhodne komisia.

            Už teraz im všetkým držíme palce, k najlepšiemu umiestneniu.

        • Noc v džungli
          • Noc v džungli

            Žiakom 5, ročníka sa podaril "husársky kúsok", zažili noc v džungli. Nie však priamo v džungli. Pocity z nočnej džungli v doprovode spevu vtákov pri tieniacom osvetlení spoznávali rastliny a ich plody. Dozvedeli sa kde a ktorá rastlina má svoj pôvod. Simuláciou zvuku dažďa a blesku zažili tropickú búrku aj chlad na púšti v pozadí kaktusov.
            Úžasná zážitková hodina, za ktorú ďakujeme RNDr. Fridmanovej, PhD. za jej profesný prístup.

        • Koláže rozprávajú
          • Koláže rozprávajú

            Žiaci V. ročníka sa zapojili do výtvarnej súťaže "Koláže rozprávajú". Tento rok je jubilejný, 20. ročník. 
            V kategórii žiakov ZŠ II. stupňa:
            1. miesto Alexandra Urbanová so svojou kolážou: „Na stupni víťazov“,
            Čestné uznanie získal Richard Nicolas Korba s výtvarnou prácou: „Aktivity v CVČ“. 
            Srdečne blahoželáme a ďakujeme za skvelú reprezentáciu školy.

            Slávnostná vernisáž spojená s odovzdávaním cien sa uskutoční 29. 1. 2024 o 14.30 hod. sa v priestoroch CVČ EP Popradská 86 v Košiciach. Srdečne Vás pozývame.

              

        • Štvornohá návšteva
          • Štvornohá návšteva

            Dnešný deň nám vyučovanie spestrila štvornohá návšteva. Prišla sa na nás pozrieť malá SUKY, šteniatko Československého vlčiaka so svojou chovateľkou z chovnej stanice LUPUS ARDOR.  

            Plemeno je vzácne tým, že bolo krížené s Karpatským vlkom a Nemeckým vlčiakom na našom území (bývalej ČSR), preto má toto plemeno práve tento názov, a teda je považované za naše národné plemeno. 

            Všetci si hneď všimli, že má veľa spoločného s vlkom, nielen vizuálnych znakov, ale aj povahy. Miluje piškótky a papuče :) Veľmi sa jej páčili zapletené copíky našich dievčat aj naša škola, kde mala množstvo podnetov, nechcela ani odísť :) 

            Učili sme sa vzájomnej komunikácie so psíkom a tiež sa malá Suky učila socializáciu s našimi prvákmi. Dozvedeli sme sa, že čochvíľa odchádza do Belgicka, k svoje novej rodine, preto sa učí povely po anglicky. Jej vlčia rodina je však z Košíc, preto  veríme, že k nám príde na návštevu aj väčší predstaviteľ tohto krásneho plemena a my opätovne pocítime radosť, keď si psíka budeme môcť pohladkať a pomojkať. Táto Canis terapia sa nám veľmi páčila :) 

        • Bienále portrétu Košice 2024
          • Bienále portrétu Košice 2024

            Žiaci II. stupňa sa zapojili do 1. ročníka výtvarnej súťaže: Bienále portrétu Košice 2024. Medzi ocenenými nechýbali aj práce našich žiakov, ktoré svojou výnimočnosťou a prevedením vynikli a umiestnili sa na najvyšších priečkach. Napokon, posúďte sami! 

            Špeciálne ocenenie ZŠ:
            Karolína Kolbaiová za výtvarnú prácu: „Zara“

            Natália Čopanová za kresbu: „Nella“
            Rebeca Triščová za výtvarnú prácu: „Dievča Y2K“
            Tomáš Hruška za kresbu: „Matej“.

            V kategórii zlaté pásmo:
            Ema Vyšňan so svojou maľbou na plátno:
            „Mona Lisa na dovolenke“
            Liana Podhorská s kresbou ceruzou: „Ellie Williams“
            Zoja Poláková s maľbou: „Dáma s Blíži“.

            Strieborne pásmo:
            Rebeca Triščová „Dievča Y2K“ .

            Bronzové pásmo:
            Marek Pasternák:„Portrét Rembrandta“,
            Nina Uhrínová: „Madona podľa Raffaela“
            Tomáš Hruška:„Matej“.

            Všetkým žiakom srdečne blahoželáme! Gratulujeme k vynikajúcej reprezentácii školy a želáme veľa ďalších úspechov v tvorbe. 
            V
            ernisáž výstavy ocenených prác sa uskutoční 19. januára 2024 o 17.00 hod. vo Výmenníku Važecká v Košiciach. Výstava potrvádo 19. februára 2024. 


            Autor: PaedDr. Adriana Andrejková

          • Ako nestratiť slušnosť

            Ako nestratiť slušnosť Pravidlá slušného správania sú potrebné aj v dnešnej dobe. Spoločenský protokol nám udáva pravidlá, ako sa správať v určitých situáciách, no často na ne zabúdame a potom sa nevieme zachovať správne. Dnes nám pani mentorka porozprávala základné pravidlá, ako sa máme správať pri návšteve kultúrneho podujatia, reštaurácie a ukázala nám správnu etiketu stolovania, ktorú si žiaci aj prakticky vyskúšali.

        • Navštívil nás spisovateľ
          • Navštívil nás spisovateľ

            Hneď v prvý deň po prázdninách k nám zavítala vzácna návšteva z literárneho prostredia. Čas si na nás našiel pán autor Ján Babarík, ktorý v úvode stretnutia so šiestakmi nezabudol pripomenúť dôležitosť čítania, nielen v oblasti vzdelávania, ale dokonca i medziľudských vzťahov, pretože vzájomné interakcie medzi zdanlivo fiktívnymi postavami v knižných príbehoch pomáhajú čitateľom zdokonaľovať svoju empatiu či reakcie na každodenné životné situácie.

            V druhej časti dostali žiaci možnosť opýtať sa autora otázky zamerané na písanie kníh, jeho osobný či pracovný život. A veru, bolo o čom rozprávať! Dozvedeli sme sa, koľko pracovných pozícií pán autor vystriedal, ktoré krajiny vďaka nim precestoval, z otázok zameraných na tvorbu rezonovali najmä kedy a kde je možné uverejniť svoje literárne prvotiny či „recept“ na napísanie knihy, ako bonus sme dostali i zopár knižných odporúčaní.

            V závere nášho stretnutia posmelil autor žiakov k písaniu textov a my veríme, že jeho slová padnú na úrodnú pôdu.

            Autor: Mgr. Martin Ujhelyi