K fašiangovému času neodmysliteľne patrí karneval. Deti prvého stupňa si ho na našej škole užili v posledný deň prvého polroka. Od rána sa učili v kostýmoch a v ŠKD boli pre nich pripravené hry, súťaže a samozrejme diskotéka.
Autor: Mgr. Peter
K fašiangovému času neodmysliteľne patrí karneval. Deti prvého stupňa si ho na našej škole užili v posledný deň prvého polroka. Od rána sa učili v kostýmoch a v ŠKD boli pre nich pripravené hry, súťaže a samozrejme diskotéka.
Autor: Mgr. Peter
Na januárové túlanie sme si zvolili mesto Bardejov, v ktorom sme navštívili štyri expozície. Ako prvé sme si zvolili Šarišské múzeum, ktoré predstavuje centrálnu historickú mestskú zónu a je jedným z najkrajších na Slovensku. Jeho neopísateľnú atmosféru umocňuje aj reprezentačná budova radnice a v nej stála expozícia pod názvom „Bardejov – slobodné kráľovské mesto”. Vystavené exponáty dokumentujú bohatú a rozvinutú históriu mesta, jeho remeselnú výrobu, cechový život, obchod, textilnú výrobu, školstvo a výtvarné umenie, ako aj stredovekú knižnú kultúru. Následne sme navštívili prírodovednú expozíciu, ktorá približuje návštevníkom rastlinstvo a živočíšstvo severovýchodného Slovenska. Expozícia je členená podľa jednotlivých biotopov. Faunu a flóru je možné v múzeu vidieť znázornené presne tak, ako sa nachádza voľne v prírode. Expozíciu tvorí viac ako 1700 exponátov. Okrem rastlinstva a živočíšstva slovenskej prírody sme si pozreli aj výstavu exotickej fauny, ktorá je delená podľa jednotlivých zoogeografických oblastí. Svoje zastúpenie tu majú živočíchy pochádzajúce z celej Európy, severnej časti Ázie, severnej Afriky, Ameriky, Číny a Kuby. Treťou a jedinou samostatnou špecializovanou expozíciou je expozícia ikonopisných pamiatok východného obradu na Slovensku. Sú tu vystavené ikony - maľby na dreve od 16. do polovice 19. storočia, na ktorých sme sledovali vývin ikonopisnej tvorby karpatských ikon. Na záver sme navštívili gotickú sakrálnu stavbu - Baziliku svätého Egídia, ktorá zaujme už na prvý pohľad svojou vonkajšou architektúrou. Nemenej zaujímavý je aj interiér, ktorý ukrýva množstvo hodnotných detailov a umeleckých diel.
Naše túlanie bude pokračovať koncom februára :)
Autor: TÍM TÚLAVÉ TOPÁNKY (TTT)
Žiaci 5. ročníka opäť navštívili keramický ateliér v Centre voľného času na Popradskej ulici v Košiciach spoločne s pani učiteľkou A. Andrejkovou. Postupne sme pokračovali v dotváraní našich prvotných výtvorov. Po modelovaní hliny, jej vypálení v keramickej peci nasleduje glazúrovanie.
Keramika sa môže glazovať namáčaním, natieraním štetcom, striekaním alebo polievaním. Po nanesení vrstvy glazúry sa očistia miesta na črepe, ktoré sa dotýkajú pecných plátov, a keramika sa vypáli. Rovnako sme pri práci postupovali aj my. Výrobky sú naglazované a už nám len stačí počkať na posledný výpal v peci. Po našej práci v ateliéri sme si pozreli výstavu „Koláže rozprávajú“, kde sme našli vystavené aj práce našich žiakov.
Zážitkové vyučovanie naplnilo naše očakávania a už teraz sa tešíme na ďalšie.
Autor: PaedDr. A. Andrejková
Vernisáž výstavy ocenených prác sa uskutočnila v piatok 19. januára 2024 vo Výmenníku Važecká v Košiciach. Práce našich žiakov boli súčasťou 1. ročníka medzinárodnej výtvarnej súťaže Bienále portrétu.
V rámci súťaže bolo prijatých viac ako 800 výtvarných prác z rôznych krajín sveta. Nechýbali ani práce zo zahraničia, až z ďalekej Číny, Hongkongu či susedných Čiech.
Naša škola spolu získala 3 zlaté, 1 striebornú, 3 bronzové a 4 špeciálne ceny, čo nás veľmi teší, zároveň to svedčí o šikovnosti a umeleckom talente žiakov.
Atmosféra bola skvelá, napokon posúďte sami! Výstava potrvá do 19. februára 2024.
Autor: PaedDr. A. Andrejková
Naše dve víťazky školského kola v kategórii 1A a 1B, Hanka R. (7.roč.) a Hanka G. (8.roč) sa 17. januára zúčastnili okresného kola na olympiáde v anglickom jazyku.
Dievčatá krásne reprezentovali školu, nazbierali veľa skúseností a zasúťažili si v ťažkej konkurencii. Obe Hanky sa stali úspešnými riešiteľkami a odnášajú si 10. miesto.
Lásku ku angličtine tak ešte Hanky doplnili o cenné poznatky aj prax v takýchto súťažiach. Patrí vám veľká gratulácia.
V tomto školskom roku sa do Geografickej olympiády zapojilo 18 žiakov. Popasovali sa s teoretickou i praktickou časťou s akým výsledkom? Pozrite sa.
G. kategória 5. ročník:
1. miesto Timotej Š.
2. miesto Richard P.J.
3. miesto Amelie K.
V kategórii "F" 6. a 7. ročník:
1. miesto Samuel K.
2. miesto Olívia M.
3. miesto Simona Š.
Kategória "E" 8. a 9. ročník bola najpočetnejšia:
1. miesto Filip M.
2. miesto Dominik S.
3. miesto Ján Š.
Úspešnosť všetkých zapojených žiakov bola 100%. O počte postupujúcich do okresného kola rozhodne komisia.
Už teraz im všetkým držíme palce, k najlepšiemu umiestneniu.
Žiakom 5, ročníka sa podaril "husársky kúsok", zažili noc v džungli. Nie však priamo v džungli. Pocity z nočnej džungli v doprovode spevu vtákov pri tieniacom osvetlení spoznávali rastliny a ich plody. Dozvedeli sa kde a ktorá rastlina má svoj pôvod. Simuláciou zvuku dažďa a blesku zažili tropickú búrku aj chlad na púšti v pozadí kaktusov.
Úžasná zážitková hodina, za ktorú ďakujeme RNDr. Fridmanovej, PhD. za jej profesný prístup.
Žiaci V. ročníka sa zapojili do výtvarnej súťaže "Koláže rozprávajú". Tento rok je jubilejný, 20. ročník.
V kategórii žiakov ZŠ II. stupňa:
1. miesto Alexandra Urbanová so svojou kolážou: „Na stupni víťazov“,
Čestné uznanie získal Richard Nicolas Korba s výtvarnou prácou: „Aktivity v CVČ“.
Srdečne blahoželáme a ďakujeme za skvelú reprezentáciu školy.
Slávnostná vernisáž spojená s odovzdávaním cien sa uskutoční 29. 1. 2024 o 14.30 hod. sa v priestoroch CVČ EP Popradská 86 v Košiciach. Srdečne Vás pozývame.
Dnešný deň nám vyučovanie spestrila štvornohá návšteva. Prišla sa na nás pozrieť malá SUKY, šteniatko Československého vlčiaka so svojou chovateľkou z chovnej stanice LUPUS ARDOR.
Plemeno je vzácne tým, že bolo krížené s Karpatským vlkom a Nemeckým vlčiakom na našom území (bývalej ČSR), preto má toto plemeno práve tento názov, a teda je považované za naše národné plemeno.
Všetci si hneď všimli, že má veľa spoločného s vlkom, nielen vizuálnych znakov, ale aj povahy. Miluje piškótky a papuče :) Veľmi sa jej páčili zapletené copíky našich dievčat aj naša škola, kde mala množstvo podnetov, nechcela ani odísť :)
Učili sme sa vzájomnej komunikácie so psíkom a tiež sa malá Suky učila socializáciu s našimi prvákmi. Dozvedeli sme sa, že čochvíľa odchádza do Belgicka, k svoje novej rodine, preto sa učí povely po anglicky. Jej vlčia rodina je však z Košíc, preto veríme, že k nám príde na návštevu aj väčší predstaviteľ tohto krásneho plemena a my opätovne pocítime radosť, keď si psíka budeme môcť pohladkať a pomojkať. Táto Canis terapia sa nám veľmi páčila :)
V rámci jednej z činnosti Súkromný školský klub detí tento týždeň využíva snehovú nádielku aktívnym pohybom na snehu "lyžovaním".
Ako im to ide posúďte.
Žiaci II. stupňa sa zapojili do 1. ročníka výtvarnej súťaže: Bienále portrétu Košice 2024. Medzi ocenenými nechýbali aj práce našich žiakov, ktoré svojou výnimočnosťou a prevedením vynikli a umiestnili sa na najvyšších priečkach. Napokon, posúďte sami!
Špeciálne ocenenie ZŠ:
Karolína Kolbaiová za výtvarnú prácu: „Zara“
Natália Čopanová za kresbu: „Nella“
Rebeca Triščová za výtvarnú prácu: „Dievča Y2K“
Tomáš Hruška za kresbu: „Matej“.
V kategórii zlaté pásmo:
Ema Vyšňan so svojou maľbou na plátno:„Mona Lisa na dovolenke“
Liana Podhorská s kresbou ceruzou: „Ellie Williams“
Zoja Poláková s maľbou: „Dáma s Blíži“.
Strieborne pásmo:
Rebeca Triščová „Dievča Y2K“ .
Bronzové pásmo:
Marek Pasternák:„Portrét Rembrandta“,
Nina Uhrínová: „Madona podľa Raffaela“
Tomáš Hruška:„Matej“.
Všetkým žiakom srdečne blahoželáme! Gratulujeme k vynikajúcej reprezentácii školy a želáme veľa ďalších úspechov v tvorbe.
Vernisáž výstavy ocenených prác sa uskutoční 19. januára 2024 o 17.00 hod. vo Výmenníku Važecká v Košiciach. Výstava potrvádo 19. februára 2024.
Autor: PaedDr. Adriana Andrejková
Ako nestratiť slušnosť Pravidlá slušného správania sú potrebné aj v dnešnej dobe. Spoločenský protokol nám udáva pravidlá, ako sa správať v určitých situáciách, no často na ne zabúdame a potom sa nevieme zachovať správne. Dnes nám pani mentorka porozprávala základné pravidlá, ako sa máme správať pri návšteve kultúrneho podujatia, reštaurácie a ukázala nám správnu etiketu stolovania, ktorú si žiaci aj prakticky vyskúšali.
Hneď v prvý deň po prázdninách k nám zavítala vzácna návšteva z literárneho prostredia. Čas si na nás našiel pán autor Ján Babarík, ktorý v úvode stretnutia so šiestakmi nezabudol pripomenúť dôležitosť čítania, nielen v oblasti vzdelávania, ale dokonca i medziľudských vzťahov, pretože vzájomné interakcie medzi zdanlivo fiktívnymi postavami v knižných príbehoch pomáhajú čitateľom zdokonaľovať svoju empatiu či reakcie na každodenné životné situácie.
V druhej časti dostali žiaci možnosť opýtať sa autora otázky zamerané na písanie kníh, jeho osobný či pracovný život. A veru, bolo o čom rozprávať! Dozvedeli sme sa, koľko pracovných pozícií pán autor vystriedal, ktoré krajiny vďaka nim precestoval, z otázok zameraných na tvorbu rezonovali najmä kedy a kde je možné uverejniť svoje literárne prvotiny či „recept“ na napísanie knihy, ako bonus sme dostali i zopár knižných odporúčaní.
V závere nášho stretnutia posmelil autor žiakov k písaniu textov a my veríme, že jeho slová padnú na úrodnú pôdu.
Autor: Mgr. Martin Ujhelyi
Powered by aSc EduPage