V piatok 5.4. sme so žiakmi deviateho ročníka navštívili Múzeum obetí komunizmu. Išlo o nesmierne zaujímavý a veríme, že aj nezabudnuteľný zážitok pre nás všetkých.
S výkladom zaujímavého sprievodcu si žiaci mali možnosť preveriť vedomosti, ale predovšetkým získali nový pohľad na túto dlhoročnú etapu slovenských dejín.
Žiaci si mohli vypočuť výpovede reálnych ľudí, predovšetkým vďaka verejnoprávnej inštitúcii Ústav pamäti národa. Cez slúchadlá si vyberali konkrétne príbehy, ktoré ich najviac zaujali. Rovnako sme videli mená perzekvovaných ľudí počas komunistickej diktatúry, ktorých bolo vyše 70 tisíc. Vďaka interaktívnej mape mali žiaci možnosť zistiť koľko ľudí z ich rodnej obce, či možno aj samotnej rodiny, sa stali obeťami tohto krutého režimu. Vďaka náročnej práci zamestnancov múzea v archívoch sme dokonca videli aj presné dôvody, pre ktoré boli perzekvovaní.
Žiaci sa stretli s drsnými praktikami zastrašovania zo strany príslušníkov režimu. Či už vysťahovanie, posielanie do pracovných táborov či gulagov, zriaďovanie trestných práporov, nastavovanie likvidačných daní pre farmárov a podobne.
Na záver prehliadky sme sa zoznámili so slovenským disentom a samizdatovou literatúrou v Knižnici samizdatu a exilovej literatúry Rudolfa Fibyho. Pán Fiby bol In memoriam ocenený prezidentkou Slovenskej republiky Rádom Ľudovíta Štúra II. triedy za mimoriadne zásluhy o demokraciu a jej rozvoj, ľudské práva a slobody a ich ochranu. Jeho sestry toto vzácne a vážené ocenenie venovali knižnici, a z toho dôvodu sme ho mali možnosť naživo vidieť.
Následne žiaci prišli do kontaktu so starými písacími strojmi a mohli si na nich vyskúšať písať vlastné texty. Zistili, že urobiť chybu na takomto stroji nie je len tak, pretože napraviť ju vie byť veľmi náročné. Aktivita ich nesmierne bavila, a tak sme sa aj zdržali o niečo dlhšie, než sa pôvodne plánovalo.
Spoločne sme prežili nesmierne zaujímavé a podnetné dopoludnie, ktoré sa snáď vrylo do myslí našich žiakov na dlhé obdobie.
Autor: Mgr. Juraj