Dnes našu školu navštívili samé príšery: upíri, kostry, múmie, ježibaby, aj iné tvory. Doobeda zvládli halloweenske učenie a poobede sa dosýta vybláznili pri zaujímavých aktivitách v školskom klube. A teraz hurá na jesenné prázdniny!
Napíš list, poteš srdce
V rámci októbra, mesiaca úcty k starším, sa žiaci 4. a 6. ročníka zapojili do iniciatívy vyhlásenej Knižnicou pre mládež mesta Košice „Napíš list, poteš srdce“, ktorej predmetom bolo vytvoriť listy pre starých a opustených ľudí. Žiaci uvedených ročníkov nezaháľali a vytvorili pestré pozdravy s peknými textami, do ktorých vložili aj to najdôležitejšie, lásku a porozumenie pre staršiu generáciu.
Máme radosť, že sme mohli aj takouto aktivitou šíriť u žiakov osvetu o úcte k starším.
Popoludnie so starými rodičmi
Október je už tradične spätý s prejavmi väčšej úcty k starším ľuďom. Práve pri tejto príležitosti pozvali naši štvrtáci k sebe do školy svojich starých rodičov. V príprave na toto školské stretnutie vytvorili krásne pozvánky, vyrobili milé darčeky a nacvičili kultúrny program. Na stretnutí si vychutnali voňavý čaj, pochutnali na domácich koláčikoch napečených starými rodičmi a spoločne si vyrobili krásne výrobky, ktoré im budú toto krásne jesenné popoludnie pripomínať.
Jablkový deň
Prváci dnes mali jablkový deň. Dozvedeli sa o dôležitosti jabĺk pre naše zdravie. Celý deň mali žiaci rôzne aktivity: ochutnávali jablkové dobroty ako napr. chutné domáce jablkové koláčiky, počítali, kreslili, spievali, rozmýšľali nad viacerými “jabĺčkovými” úlohami. Deti boli jablkovým dňom nadšené, veď predsa maškrtiť sa dá i zdravo a učiť zasa hravo.
Výstava o Včelárstve
Botanická záhrada v Košiciach každoročne organizuje v mesiaci október výstavu o Včelárstve. Tradične sa jej zúčastnili aj naši žiaci 6. ročníka. Vďaka odborným výkladom priamo od včelárov sa žiaci dozvedeli viac o biológii včiel, ich spoločenskom správaní, ich význame pre ekosystém a spôsobom, akým prispievajú k poľnohospodárstvu a biodiverzite. Po tom, ako sme sa oboznámili so svetom včiel, pozreli sme si ukážky včelích úľov a ochutnali viacero druhov medu. Vybrali sme sa aj na prechádzku po Včelárskom náučnom chodníku a nevynechali sme ani návštevu skleníkov s expozíciou tropických a subtropických rastlín. Našu návštevu v Botanickej záhrade sme ukončili nákupom včelích produktov od miestnych včelárov ako sú sviečky, med a propolis.
Takáto návšteva bola pre žiakov nielen zážitkom, ale aj cenným vzdelávacím podujatím, ktoré prehĺbi ich vzťah k prírode a ekológii.
Zážitková technika
V priestoroch CVČ Technik sme so žiakmi 5 a 8. ročníka navštívili pracovnú dielňu. V úvode stretnutia sme rozpoznávali pracovné náradia ako dláto, kladivo, skladací meter, skrutkovač, zverák, rašpľu, pilník, brúsny papier, jamkovač, vŕtačku a podobne. Zisťovali sme vlastnosti rôznych materiálov. Žiaci testovali materiály ako drevo, kameň plast a kov. Potom sme prešli od teórie k praxi. Naším heslom bolo: "Radšej raz skúsiť ako tisíckrát len počuť." Práca s materiálmi a náradím išla žiakom veľmi dobre. Ďakujeme všetkým žiakom za ich pracovitosť a disciplinovanosť.
Kúzelná fyzika
Dnes sme zistili, že za všetkými kúzlami sa skrýva veda, ktorá sa volá fyzika. Prostredníctvom zaujímavých pokusov sme sa dozvedeli viac o ťažisku, odstredivej sile, hustote a odpore vzduchu, zvuku a vibráciách... Bolo to nielen poučné, ale aj úžasne zábavné!
Banda - deťom
Žiaci prvého stupňa sa zúčastnili na edukatívnom koncerte BANDA deťom - ľudová hudba kedysi a dnes. Dozvedeli sa veľa nového o hudbe a zvykoch v minulosti, prehĺbili si poznatky o hudobných nástrojoch, výborne sa zabavili a zaspievali si. Po koncerte sa v Mestskom parku poriadne rozhýbali formou pohybových aktivít a športových súťaží.
Túlavé topánky - Zamkovského chata
Túto sobotu sme svoje túlavé topánky natočili smer Zamkovského chata, ktorá sa nachádza priamo v srdci Vysokých Tatier. Je to jedna z najobľúbenejších turistických zastávok pre nás milovníkov prírody.
Chata je dostupná len pešo, a to buď z Hrebienka, alebo z Tatranskej Lomnice, pričom cesta je príjemnou prechádzkou cez nádherný les, obohatená o výhľady na tatranské štíty. Veríme, že neskôr naši skúsení turisti ocenia túto chatu aj ako prestupnú stanicu na Téryho chatu alebo Skalnaté pleso.
Počasie sme mali ako na objednávku, ale tentokrát sme Skalnaté pleso absolvovať nemohli kvôli zdravotným komplikáciám.
Najbližšie nás túra čaká 9. novembra.
TTT
Geografická exkurzia
Chladné ráno a rýchlik č. 602 sprevádzajúca hmla v smere Košice - Bratislava nepredpovedala nič dobré. Naša konečná zastávka bola v Poprade, kde sme prestúpili na osobný vlak smerujúc do Starého Smokovca a odtiaľ sme pokračovali smer Tatranská Lomnica. Dopravu Slovenska tú železničnú sme zvládli výborne. Očakávala nás lanová preprava a to až 3-krát. Z Tatranskej Lomnice do sedla Skalnatého plesa odtiaľ na Skalnaté pleso a napokon až na Lomnický štít. Čím sme sa presúvali vyššie a vyššie teplota na teplomery sa tiež posúvala vyššie. Napokon to bol nádherný slnečný deň. Teploty na Lomnickom štíte ako v letný deň.
Tento rok učiteľka geografie sa rozhodla, že cieľom geografickej exkurzie bude Lomnický štít. V priebehu výstupu sme pozorovali vysokohorské stupne rastlinstva, živočíšstvo a činnosť ľadovca.
Na Lomnickom štíte sme navštívili observatórium. Pán Rybák nás informoval o zameraní pozorovania Slnka. Dozvedeli sme sa, že na Zemi sú tri observatória zamerané na pozorovanie Slnka okrem tohto je ešte v Kazachstane a na Havajských ostrovoch.
Bol to nádherný deň s obrovským výškovým prevýšením, plný dojmov a krásnych zážitkov.
Druháci v knižnici
Druháci zavítali do knižnice Litpark, kde sa dozvedeli, aké knihy môžu v knižnici nájsť, ako si ich vypožičať aj ako sa tam správať. Dokonca si vyskúšali, aké je to byť ilustrátorom, keď mali nakresliť ilustráciu k prečítanej ukážke z knihy. Niektorí si knihy aj vypožičali a nevedia sa dočkať, kedy sa pustia do čítania.
Deň záchrany života
16. október je Svetovým dňom záchrany života, ktorý slúži na zvýšenie povedomia o dôležitosti prvej pomoci a záchrany života.V rámci Dňa záchrany života v Košiciach sa naši žiaci zúčastnili ukážky práce profesionálnych záchranárov, zdravotníkov a policajtov. Žiaci mali možnosť naučiť sa techniky kardiopulmonálnej resuscitácie (KPR), ale aj zvládnutie iných život ohrozujúcich situácií, ako sú dusenie, krvácanie či šok. Cieľom Dňa záchrany života je nielen zvýšiť povedomie o prvej pomoci, ale aj povzbudiť ľudí, aby neváhali pomôcť v prípade, že sa stanú svedkami nehody alebo inej krízovej situácie, kde môže rýchla reakcia zachrániť život.
Medzinárodný filmový festival Ekotopfilm
Žiaci piateho a siedmeho ročníka si nenechali ujsť príležitosť a aj tohto roku sa zúčastnili na jednom z najstarších festivalov na Slovensku, ktorý sa zameriava na environmentálne a udržateľné témy. Festival každoročne prezentuje dokumentárne filmy z celého sveta, ktoré sa zaoberajú ekologickými a sociálnymi problémami. Naši žiaci tak mali možnosť rozšíriť svoje povedomie o témach ako je ochrana prírody, klimatická kríza, ľudské práva a zodpovedná spotreba. Po skončení akcie sme sa presunuli do cukrárne, kde sme pri sladkom koláčiku diskutovali o aktuálnych výzvach, ktorým čelí naša planéta.
Orchestríček
Štvrtáci sa zúčastnili na divadelnom predstavení s názvom Orchestríček, kde sa veľmi milou a interaktívnou formou dozvedeli viac o hudobných nástrojoch tvoriacich orchester, spoznali dirigenta a opernú divu. Bolo to veselé a náučné predstavenie.
Tretiaci na dopravnej výchove v areáli Alejová
V pondelok naši tretiaci prepojili teóriu o dopravných značkách, o ktorých sa učia na vlastivede, s praxou na dopravnom ihrisku. Slnečný deň sme využili na rôzne aktivity, vyskúšali sme si rôzne dopravné prostriedky a jazdu podľa predpisov. Zakresľovali sme si značky a zatrieďovali ich do jednotlivých kategórií. V neposlednom rade sme aj utužovali triedny kolektív a rozvíjali pozitívnu klímu v triede.
Imatrikulácia prvákov
V stredu zažili naši malí prváci svoj veľký deň. Stali sa totiž plnohodnotnými členmi našej školskej rodiny. Deviataci si pre nich pripravili bohatý a zaujímavý program, ktorého súčasťou boli: strastiplná cesta do školy, maľovanie lietadielok a ich prelet cez obruč či rybárčenie a vymaľovanie obrázka podľa pokynov. Úlohy to boli mimoriadne, no prváčikovia si s nimi poradili, a tak ich mohla pani riaditeľka, po dovolení od ich starších spolužiakov, pasovať za žiakov školy. Za splnenie všetkých úloh boli aj patrične odmenení, no nič dlžní nezostali ani deviatakom, ktorým po zložení sľubu venovali slovenskú báseň, ako aj anglickú pesničku.
Potom už nasledovala diskotéka, kde sa všetci účastníci vytancovali do sýtosti. Z celého programu vzišli pekné i veselé momenty a najmä nové kamarátstva medzi mladšími a staršími spolužiakmi, kamarátmi.
Všetkým zúčastneným ďakujeme!
Štvrtáci v knižnici
Naši štvrtáci každoročne dvakrát do roka navštevujú Knižnicu pre mládež mesta Košice, kde sa zúčastňujú zaujímavých besied zameraných na rozvoj čitateľskej gramotnosti. Tak tomu bolo aj dnes. Tety pracovníčky mali pre nich pripravenú zaujímavú októbrovú tému zameranú na úctu k starším ľuďom. Počas čítania príbehu z knihy Operácia orech a iné dedkoviny, ktorú napísala spisovateľka Andrea Gregušová si zahrali aj veľmi peknú hru o obdarovaní dedkov, v skupinách zase vymýšľali vhodné darčeky pre babky a riešili modelové situácie so staršími ľuďmi. Beseda sa končila zábavnou aktivitkou, v ktorej prekladali nárečové vety do spisovnej reči. Následne si prezerali i vypožičiavali knihy. Po návšteve knižnice sa vybrali do Mestského parku na zber gaštanov, ktoré využijú vo výtvarných činnostiach…
Iniciatíva 2024: Jazykmi za mier
Naša skupina žiakov z 9. ročníka sa tento rok na hodine ANJ zapojila do medzinárodnej iniciatívy "Jazykmi za mier". Ich úlohou bolo vytvoriť projekt s použitím rôznych symbolov, citátov a obrázkov znázorňujúcich jednotu a porozumenie naprieč rôznymi jazykmi. Žiaci prišli s nápadom, ako znázorniť jednotu jazykov, kde vytvorili mapu Európy a do hviezdičiek napísali slovo mier v rôznych jazykoch. Po okraji pridali 4 citáty vyjadrujúce spoločné porozumenie. Nás veľmi teší, že žiaci vnímajú dôležitosť podpory a mieru v krajinách a takýmto projektom prispeli k prekonávaniu jazykových a kultúrnych rozdielov.
Tematická hodina "Zdravé zúbky"
Počas tematickej hodiny „Zdravé zúbky“, si prváci vypočuli dôležité informácie o správnej starostlivosti o svoju ústnu dutinu od pracovníčky RUVZ. Rozprávali sa o dôležitosti zúbkov pri jedení, rozprávaní, úsmeve i o pravidelných prehliadkach u zubného lekára. Mali možnosť si na rôznych modeloch prezrieť ústny chrup, stavbu zubov, porovnať zdravé a pokazené zuby. Pripomenuli si spôsoby čistenia zubov zubnou aj medzizubnou kefkou. V závere prednášky si deti veľmi pozorne vychutnali krátky príbeh o medvedíkovi, ktorý sa o svoje zúbky nestaral, až kým ho nerozboleli.
Didacticus sports day
V piatok 27.9. školský parlament pripravil pre žiakov druhého stupňa deň športových aktivít v rámci Európskeho športového týždňa. Mali sme možnosť zažiť napínavý futbalový turnaj, ale rovnako boli pre deti pripravené rôzne športové disciplíny, za ktoré mohli vyhrávať zaujímavé ceny.