Spolu s mojimi spolužiakmi sme dnes za krásneho jesenného počasia absolvovali geografickú exkurziu, ktorú pre nás pripravili naša triedna učiteľka, učiteľka geografie.
Dostali sme sa do externého prostredia, kde v odlišných podmienkach sme spoznávali nové zaujímavé miesta.
Exkurzia začala pri škole, kde sme nastúpili do mikrobusu a smerovali sme k prvej zastávke rozhľadňa Čerešenka, ktorá pripomína stredovekú strážnu vežu. Jej črty sú jasne viditeľné už z diaľky. Kamenná stavba stojí pri osamelej čerešni na mieste, kde sa v roku 1312 odohrala Rozhanovská bitka. Rozhľadňa tak zároveň pripomína aj tieto nemilé historické časy.
Dozvedeli sme sa aké geomorfologické celky je možne odtiaľ vidieť. V teréne si pozreli rozdiel medzi kotlinou, vrchovinou, ale aj identifikovali sme Slanské vrchy a Slovenské Rudohorie. Cestou po trase k Herlianskemu gejzíru sa pani učiteľka nám priblížila históriu a príčiny vzniku dedín, ktorými sme prechádzali. Erupciu Herlianskeho gejzíru sme nestihli. Tá bola dnes medzi 4:00 – 7:00 hod.
V opálových baniach pri výklade sme si pozreli zlom zemskej kôry ako aj oboznámili poučili sa o geologickej stavby Slanských vrchov, výskyt hornín v bani.
Naša cesta ďalej viedla za hranice Prešovského kraja pozrieť si najväčší drevený megafón. Aj keď otvor megafónu je omnoho väčší ako ústa ktoréhokoľvek z nás aj napriek tomu sme dokázali jeho silu vyskúšať.
Poslednou zastávkou bola prehliadka expozície historických hodín v kaštieli v Budimíre. Expozíciu tvoria historické nástenné, rámové i stolné hodiny, jedinečné vreckové hodinky zo 17. a 18. storočia i vežové hodinové stroje.
Je veľkou výhodou, ak to čo v škole sme sa naučili, alebo sa ešte len učiť budeme, mohli sme vidieť v exteriéri. Zistili sme, že takáto exkurzia nie je len o jednom predmete. Má to súvislosť s ďalšími predmetmi ako napr. biológia, dejepis, fyzika i hudobná výchova.
Žiaci 8.A