Štátna filharmónia v Košiciach zahájila svoju sezónu a ôsmaci boli pri tom. Na verejnej generálke si mohli užiť Koncert pre klavír a orchester č. 4 od L. V. Beethovena a symfóniu fis mol od chorvátskej skladateľky Dory Pejačević. Žiakom sa koncert páčil a spojil zážitok s teóriou hudobnej výchovy. Na záver žiaci zhodnotili svoje dojmy z koncertu a zhodli sa, že to bolo veľmi dobré.
Muzikoterapia
Muzikoterapia je efektívna aktivita, ktorá môže mať na žiakov rôzne prínosy, ako napr. rozvoj motoriky, sociálne zručnosti, emocionálna podpora a podpora kognitívneho rozvoja. Naši prváci a druháci si mali možnosť zahrať na tradičných i netradičných hudobných nástrojoch - tongue drum a kalimba. Skúsili si zrelaxovať pri rôznych typoch hudby a zároveň hádali, čo daná hudba vyjadruje.
Vitálna kapacita pľúc u šiestakov
Žiakov 6.ročníka, po prebratí učiva z fyziky o vlastnostiach kvapalín a plynov, čakala netradičná hodina. Zisťovali na nej svoju vitálnu kapacitu pľúc - je to množstvo vzduchu, ktoré vydýchneme po maximálnom nádychu. Potrebovali na to jednoduché zariadenie, ktoré si sami zhotovili a odmerný valec. Vzduch, ktorý vydýchli, vytlačil vodu, ktorej objem odmerali odmerným valcom.
Exkurzia v Kosite
Druháci a tretiaci sa viac dozvedeli o spracovaní a triedení odpadu v spaľovni. Vedeli ste, že za jednu hodinu sa v kotli spáli viac ako 8 ton odpadu? Dokonca mali možnosť vidieť to, ako žeriavnik obrovským driapakom hádzal odpad do kotla. Tieto informácie boli veľmi zaujímavé a exkurzia nás povzbudila k tomu, že triedenie odpadu a jeho eliminovanie nie je zbytočné.
Beseda s Braňom Jobusom
Dnes do našej školy zavítala vzácna návšteva! Pozvanie na besedu prijal spisovateľ, spevák a hudobník Braňo Jobus. Veľmi zábavnou, pútavou a hravou formou previedol našich žiakov vlastným životom, ktorý preniesol aj do svojej tvorby. Zahral a zaspieval na svojich originálnych hudobných nástrojoch a veľmi ochotne zodpovedal všetky žiacke otázky. Po ukončení besedy si žiaci mali možnosť zakúpiť jeho knihy. Bol to jeden skvelý zážitok!
Testovanie pohybových predpokladov
Každoročne na našej škole prebieha testovanie pohybových predpokladov žiakov prvých a tretích ročníkov. Cieľom projektu je informovať rodičov o stave pohybových predpokladov dieťaťa v porovnaní s deťmi, ktoré boli otestované v rámci celého populačného ročníka v SR. Zároveň je cieľom poradiť alebo nasmerovať deti na športy, kde môžu uplatniť vrodené predpoklady. Všetkých zúčastnených žiakov chválime za vynaloženú snahu a super disciplínu.
Túlavé topánky - Slovenský raj
Novembrové túlanie sme nasmerovali do Slovenského raja, kde sme vyšli na Tomášovský výhľad. Ten je jedným z najkrajších miest Slovenského raja, kde sa naši malí i veľkí turisti cítili ako ozajstní dobrodruhovia. Tento úžasný skalný útvar sa týči vo výške približne 200 metrov nad riekou Hornád, takže ponúka výhľad, ktorý vám doslova vzal dych. Výstup na Tomášovský výhľad nie je veľmi náročný, preto ho zvládli ľavou-zadnou aj menšie deti. Na vrchole nás čakala odmena v podobe výhľadu na rieku, lesy, a keďže sme mali šťastie na dobré počasie, videli sme v ďiaľke aj na vrcholky Vysokých Tatier. Pre tých najmenších turistov je Tomášovský výhľad tiež skvelým miestom, kde sa môžu učiť o prírode. Ukázali sme si, čo všetko rastie v lese alebo aké zvieratká by tu mohli žiť. Pohľad zo skaly je jednoducho nezabudnuteľný!
Pre sledovanie fotiek priamo z túry nás nezabudnite sledovať na instagrame :https://www.instagram.com/didacticus_sukromna_zs?igsh=MXVqYWc0MXFyZTN4Ng==
Najbližšie (14.12.) sa naše topánočky vyberú viac a viac na západ :)
TTT
Spoznali sme víťaza olympiády zo slovenského jazyka a literatúry
Ešte v mesiaci október sme na škole zrealizovali školské kolo olympiády zo slovenského jazyka a literatúry. Šestica súťažiacich sa najprv popasovala s testovými úlohami, na ktorých úspešné vyriešenie mali k dispozícii 30 minút. Nasledovali dve praktickejšie zamerané disciplíny, a síce transformácia textu do uvedeného slohového útvaru a rečnícky prejav na vopred určenú tému. Že bol 17. ročník súťaže na našej škole napínavý do poslednej chvíle potvrdili i konečné výsledky, kde rozhodoval doslova každý bod. Nakoniec to skončilo nasledovne:
1.miesto: Ela Zálomová,
2.miesto: Lucia Skičková,
3.miesto: Sophie Bodnárová.
(žiačky 9. ročníka)
Všetkým súťažiacim sa chceme poďakovať za účasť, Ele budeme držať palce na okresnom kole, ktoré sa uskutoční už 13. novembra.
Halloweenska noc v škole
V utorok sa na našej škole konali aktivity spojené s Halloweenom. Po skončení vyučovania, večer, zorganizovali členovia školského parlamentu Noc v škole, v rámci ktorej žiaci najprv absolvovali aktivity v znamení Squid Game, po ktorých nasledovalo vyhlásenie víťazov jednotlivých súťaží. Potom prebehla diskotéka, počas ktorej sa účastníci do sýtosti vytancovali. Vyvrcholením aktivít však bola už spomínaná Noc v škole, kedy žiaci strávili svoj voľný čas v priestoroch školy, kde aj prenocovali.
Ďakujeme členom školského parlamentu za prípravu podujatia, ako aj sprievodného programu a tiež žiakom za plnenie súťažných úloh.
Najkrajší sen 2024
Mávate sny, túžby alebo tajné želania? Aj my ich máme, a tie svoje sme spodobnili do obrázkov, ktoré sme poslali na výtvarnú súťaž: Môj najkrajší sen. Vo výtvarnej súťaži naši žiaci v kategórii (žiaci 2. stupňa ZŠ) obsadili všetky priečky:
1.miesto získala Sára Jana Hoff s výtvarnou prácou: Príprava na vystúpenie.
2.miesto Richard Nicolas Korba s maľbou: Môj najväčší úlovok.
3.miesto získala Katarína Bujňáková so svojím snom: Ísť na preteky Vlhovej, (všetci traja žiaci 6 ročníka).
Čestné uznanie obsadil žiak 5. ročníka, Tobias Pečeňák so svojím obrázkom: "Sen v lietadle Boeing".Do súťaže sa zapojilo: 27 MŠ - 129 prác, 1. stupeň ZŠ 23 škôl – 315 prác, 2. stupeň ZŠ 18 škôl – 163 prác. Spolu 607 prác. Vernisáž výstavy spojená s odovzdávaním cien sa uskutoční dňa: 11. 11. 2024 (pondelok) o 14.30 hod. v priestoroch CVČ, EP Popradská 86 v Košiciach na ktorú sme všetci srdečne pozvaní. Našim žiakom ďakujeme za vynikajúcu reprezentáciu školy a srdečne blahoželáme.
Halloween
Dnes našu školu navštívili samé príšery: upíri, kostry, múmie, ježibaby, aj iné tvory. Doobeda zvládli halloweenske učenie a poobede sa dosýta vybláznili pri zaujímavých aktivitách v školskom klube. A teraz hurá na jesenné prázdniny!
Napíš list, poteš srdce
V rámci októbra, mesiaca úcty k starším, sa žiaci 4. a 6. ročníka zapojili do iniciatívy vyhlásenej Knižnicou pre mládež mesta Košice „Napíš list, poteš srdce“, ktorej predmetom bolo vytvoriť listy pre starých a opustených ľudí. Žiaci uvedených ročníkov nezaháľali a vytvorili pestré pozdravy s peknými textami, do ktorých vložili aj to najdôležitejšie, lásku a porozumenie pre staršiu generáciu.
Máme radosť, že sme mohli aj takouto aktivitou šíriť u žiakov osvetu o úcte k starším.
Popoludnie so starými rodičmi
Október je už tradične spätý s prejavmi väčšej úcty k starším ľuďom. Práve pri tejto príležitosti pozvali naši štvrtáci k sebe do školy svojich starých rodičov. V príprave na toto školské stretnutie vytvorili krásne pozvánky, vyrobili milé darčeky a nacvičili kultúrny program. Na stretnutí si vychutnali voňavý čaj, pochutnali na domácich koláčikoch napečených starými rodičmi a spoločne si vyrobili krásne výrobky, ktoré im budú toto krásne jesenné popoludnie pripomínať.
Jablkový deň
Prváci dnes mali jablkový deň. Dozvedeli sa o dôležitosti jabĺk pre naše zdravie. Celý deň mali žiaci rôzne aktivity: ochutnávali jablkové dobroty ako napr. chutné domáce jablkové koláčiky, počítali, kreslili, spievali, rozmýšľali nad viacerými “jabĺčkovými” úlohami. Deti boli jablkovým dňom nadšené, veď predsa maškrtiť sa dá i zdravo a učiť zasa hravo.
Výstava o Včelárstve
Botanická záhrada v Košiciach každoročne organizuje v mesiaci október výstavu o Včelárstve. Tradične sa jej zúčastnili aj naši žiaci 6. ročníka. Vďaka odborným výkladom priamo od včelárov sa žiaci dozvedeli viac o biológii včiel, ich spoločenskom správaní, ich význame pre ekosystém a spôsobom, akým prispievajú k poľnohospodárstvu a biodiverzite. Po tom, ako sme sa oboznámili so svetom včiel, pozreli sme si ukážky včelích úľov a ochutnali viacero druhov medu. Vybrali sme sa aj na prechádzku po Včelárskom náučnom chodníku a nevynechali sme ani návštevu skleníkov s expozíciou tropických a subtropických rastlín. Našu návštevu v Botanickej záhrade sme ukončili nákupom včelích produktov od miestnych včelárov ako sú sviečky, med a propolis.
Takáto návšteva bola pre žiakov nielen zážitkom, ale aj cenným vzdelávacím podujatím, ktoré prehĺbi ich vzťah k prírode a ekológii.
Zážitková technika
V priestoroch CVČ Technik sme so žiakmi 5 a 8. ročníka navštívili pracovnú dielňu. V úvode stretnutia sme rozpoznávali pracovné náradia ako dláto, kladivo, skladací meter, skrutkovač, zverák, rašpľu, pilník, brúsny papier, jamkovač, vŕtačku a podobne. Zisťovali sme vlastnosti rôznych materiálov. Žiaci testovali materiály ako drevo, kameň plast a kov. Potom sme prešli od teórie k praxi. Naším heslom bolo: "Radšej raz skúsiť ako tisíckrát len počuť." Práca s materiálmi a náradím išla žiakom veľmi dobre. Ďakujeme všetkým žiakom za ich pracovitosť a disciplinovanosť.
Kúzelná fyzika
Dnes sme zistili, že za všetkými kúzlami sa skrýva veda, ktorá sa volá fyzika. Prostredníctvom zaujímavých pokusov sme sa dozvedeli viac o ťažisku, odstredivej sile, hustote a odpore vzduchu, zvuku a vibráciách... Bolo to nielen poučné, ale aj úžasne zábavné!
Banda - deťom
Žiaci prvého stupňa sa zúčastnili na edukatívnom koncerte BANDA deťom - ľudová hudba kedysi a dnes. Dozvedeli sa veľa nového o hudbe a zvykoch v minulosti, prehĺbili si poznatky o hudobných nástrojoch, výborne sa zabavili a zaspievali si. Po koncerte sa v Mestskom parku poriadne rozhýbali formou pohybových aktivít a športových súťaží.
Túlavé topánky - Zamkovského chata
Túto sobotu sme svoje túlavé topánky natočili smer Zamkovského chata, ktorá sa nachádza priamo v srdci Vysokých Tatier. Je to jedna z najobľúbenejších turistických zastávok pre nás milovníkov prírody.
Chata je dostupná len pešo, a to buď z Hrebienka, alebo z Tatranskej Lomnice, pričom cesta je príjemnou prechádzkou cez nádherný les, obohatená o výhľady na tatranské štíty. Veríme, že neskôr naši skúsení turisti ocenia túto chatu aj ako prestupnú stanicu na Téryho chatu alebo Skalnaté pleso.
Počasie sme mali ako na objednávku, ale tentokrát sme Skalnaté pleso absolvovať nemohli kvôli zdravotným komplikáciám.
Najbližšie nás túra čaká 9. novembra.
TTT
Geografická exkurzia
Chladné ráno a rýchlik č. 602 sprevádzajúca hmla v smere Košice - Bratislava nepredpovedala nič dobré. Naša konečná zastávka bola v Poprade, kde sme prestúpili na osobný vlak smerujúc do Starého Smokovca a odtiaľ sme pokračovali smer Tatranská Lomnica. Dopravu Slovenska tú železničnú sme zvládli výborne. Očakávala nás lanová preprava a to až 3-krát. Z Tatranskej Lomnice do sedla Skalnatého plesa odtiaľ na Skalnaté pleso a napokon až na Lomnický štít. Čím sme sa presúvali vyššie a vyššie teplota na teplomery sa tiež posúvala vyššie. Napokon to bol nádherný slnečný deň. Teploty na Lomnickom štíte ako v letný deň.
Tento rok učiteľka geografie sa rozhodla, že cieľom geografickej exkurzie bude Lomnický štít. V priebehu výstupu sme pozorovali vysokohorské stupne rastlinstva, živočíšstvo a činnosť ľadovca.
Na Lomnickom štíte sme navštívili observatórium. Pán Rybák nás informoval o zameraní pozorovania Slnka. Dozvedeli sme sa, že na Zemi sú tri observatória zamerané na pozorovanie Slnka okrem tohto je ešte v Kazachstane a na Havajských ostrovoch.
Bol to nádherný deň s obrovským výškovým prevýšením, plný dojmov a krásnych zážitkov.